דייטולוגייה בשילוב מטפל קוגניטיבי

 
אנשים רבים חווים בדידות קשה בגלל הקושי ליצור יחסים אינטימיים. חלקם מתקשים בכך בגלל חרדה המתעוררת בהם כאשר הם מתקרבים לאדם אחר, ואחרים בגלל עיסוק בקשרים אפשריים אחרים המקשה עליהם להתמקד בקשר הנוכחי (נטיה זו מוגברת על ידי השימוש באינטרנט כמרחב הכרויות המציע לכאורה מספר לא מוגבל של אפשרויות להכרות). יהיו מה שיהיו הסיבות לקשיים ביצירת קשר, אין ספק שזו בעיה המטרידה רבים.
 
הטיפול המשולב מערב מטפל המתמחה בטיפול בקשיים ליצור ולתחזק קשר רגשי- אינטימי (מטפל זוגי/ מיני/ קוגניטיבי/ טרילותרפיסט) ודייטולוגית. המטפל אחראי על איבחון ראשוני של המטופל, ובניית תכנית טיפולית מתאימה לו.
לאחר השלב הראשוני הזה הטיפול יכול להתנהל על פי אחד משני מודלים עיקריים: על פי הראשון, הטיפול מתנהל במקביל ע"י המטפל וע"י הדייטולוגית, תוך שיתוף פעולה ביניהם. על פי מודל זה המטפל מעבד את הקשיים הרגשיים העולים תוך כדי יצירת קשר, ומכין את המטופל למהלכים שהוא רוצה לנקוט במציאות.
הדייטולוגית, מציעה למטופל שיטות שונות שיסייעו לו לתרגל את יצירת הקשר ושימורו תוך שהוא מאיר מקומות בהם מתעורר קושי אצל המטופל תוך כדי התירגול. על פי מודל זה קיים שיתוף פעולה רציף בין המטפל לדייטולוגית והמטופל זוכה לאפשרות לבדוק את עצמו בחדר הטיפול המוגן וכן לתרגל את האתגרים העומדים מולו באוירה הקרובה יותר למציאות בה הוא חי.

טיפול בקשיים ביצירת קשר אינטימי מוצע כאן כמודל המשלב טיפול מילולי עם תרגול והדרכת שטח המאפשר למטופל לתרגל את יכולותיו ולהתגבר על מחסומים רגשיים שהוא חווה כאשר הוא מנסה ליצור קשר, או כאשר הוא מצוי בקשר.

הטיפול מוצע לשני קהלים עיקריים:
 
1. סינגלס המתקשים ליצור קשר אינטימי או כאלה המתקשים להישאר בו לאורך זמן ולפתח אותו.

2. זוגות החשים צורך לעבד קשיים ביצירת אינטימיות בין בני הזוג

זהו תהליך אישי שלם להצלחה ביצירת זוגיות הכולל 3 מימדים:

המימד האימוני, המבוסס על שינוי דפוסי חשיבה ואמונות הרסניות לחשיבה יצרנית, חיובית ויצירתית.

המימד החוויתי והמעשי, במקומות הבילוי עצמם, בתרגול תהליכים וטכניקות להצלחה בדייטים, בסטיילינג ובדפוסי  התנהגות. נלמד לקלוט את הרמזים וההזדמנויות בשטח ולשדר החוצה את מה שאנו רוצים.
 
המימד הטיפולי קוגניטיבי-התנהגותי וטיפול גופנפש בו נעבוד על הפחדים והחרדות ונלמד ליצור אינטימיות וקירבה  בתוך מערכות היחסים בחיינו ולחוש נינוחות בכל סביבה.
 
ישנן טכניקות שונות המשמשות לעבוד עם המטופל על הקשים ביצירת קשר ושמירתו. כל הטכניקות מיועדות לתת הזדמנות למטופל לתרגל יצירת קשר אינטימי באוירה הקרובה למציאות אך מוגנת והדרגתית כך שתתאפשר למידה של הכישורים הדרושים והתמודדות עם הקשיים הרגשיים. בין הטכניקות האלו אפשר למצוא:
  • טכניקות התנהגותיות וקוגניטיביות להתמודדות עם חרדה העולה כחלק מהיחסים האינטימיים. 
  • טכניקות הלקוחות מטיפול בתנועה המבוסס על "קונטקט אימפרוביזציה"
  • טכניקות SF המבוססות על עקרונות טיפוליים של מאסטרס וג'ונסון...
  • טכניקות טיפול גופנפש גשטאלטיסטיות
תהליך הדייטולוגייה מתנהל במגוון של מרחבים טיפוליים הנבחרים על ידי המאמן בשיתוף המטופל כדי ליצור אוירה מיטבית לטיפול: מרחבים אפשריים:
סטודיו לתנועה.
חדר טיפול.
בית קפה / פאב ועוד

יתרונות השיטה:
ידוע שהתמודדות עם חרדה מצריכה שיטות טיפול התנהגותיות. לעיתים קרובות טיפול התנהגותי ניכשל בגלל הקושי של המטופל לתרגל בבית את מה שעלה במהלך הפגישה הטיפולית. על פי הגישה הטיפולית המוצעת כאן, תרגול של המצבים המעוררים חרדה במצבים הקרובים למציאות מאפשר למטופל להתמודד עם החרדה באוירה מוגנת מחד אך תוך התמודדות ישירה עם קשייו מאידך.
שילוב של שיטות טיפול בתנועה, על שיטות קוגניטיביות התנהגותיות מאפשרת לעבוד על המימד הרגשי- חושי לצד העבודה על המימד הקוגניטיבי.
קשיים העלולים לעלות במהלך שימוש בגישה טיפולית זו ודרכי התמודדות:
המטופל עלול ליצור קשר תלותי בדייטולוגית להתאהב בה, ולהתקשות לשמור על גבולות הטיפול.
כדי להתמודד עם קושי כזה, הדייטולוגית תשמור על גבולות ברורים ומוגדרים בינה לבין המטופל ותמנע מכל חריגה של הקשר מעבר למרחב הטיפולי. בנוסף, הדייטולוגית תעשה שימוש בקשר רציף עם המטפל כדי לדון בקשיים העלולים לעלות במהלך הטיפול ולעשות שימוש בתובנות העולות מהם כדי להתקדם בטיפול.

לפרטים ולקביעת פגישה פנו אלי באופן אישי ל: 054-5544184

ואם נוח לכם במייל: ilaniti.st@gmail.com
X סגור חלון